f

STAROSTOVÉ PRO PRAHU

Zákaz letů v noci

Dobrý den,

dnes v pátek 24. 9. 2010 jsem byl ráno ve 4:50 hod. vzbuzen starty letadel nad sídlištěm Řepy. To si opravdu letiště může dělat, co si umane a nemusí brát ohled na druhé? Prosím o vysvětlení.

S pozdravem Luděk M.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den,

od 13. 9. (6:00) do 27. 9. (22:00) je uzavřena a opravována hlavní dráha (RWY 06/24) a provoz je s výjimkou nočních letů (dle dřívějších dohod s okolními obcemi o nočním provozu) převeden na dráhu vedlejší (RWY 13/31). Přistání mají probíhat převážně s ohledem na meteorologické podmínky ve směru od Prahy, vzlety ve směru na Kladno. Bohužel větru letiště neporučí, a tak vzhledem k jeho aktuálnímu proudění jsou prováděny také starty směrem na Řepy. Proč ale letiště nedodrželo dohodu o omezení nočních letů, to musím prověřit a budu vás informovat.

S pozdravem
Mgr. Bořek Černovský
místopředseda Hnutí LEPŠÍ ŘEPY


 

Dobrý den paní Říhová,

vracím se k našemu dnešnímu telefonickému hovoru kromě jiného i ohledně stanovení doby nočního provozu pro start a přílet letadel a s tím související dnešní start letadla 24. 9. 2010 ve 4.50 hod. Pan místostarosta Mgr. Černovský by chtěl znát důvod nedodržení zákazu nočního provozu. Prosím o informaci na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Děkuji
Helena Fulínová
sekretariát místostarostů
Městská část Praha 17
Žalanského 291/12b
Praha 6 - Řepy
Tel.: 234 683 511
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


 

Odpověď letiště:

Vážený pane místostarosto,

podle předchozích dohod se starosty dotčených obcí se při plánované uzávěře převádí provoz na vedlejší dráhu v 05:00. Dnes ráno došlo bohužel k tomu, že letadlo Travel Service odstartovalo z vedlejší dráhy RWY 13 v 04:56 ve směru na Prahu podle meteorologické situace (směr větru). Údaje jsem si vyžádala od útvaru Koordinace Letiště Praha, a.s., který potvrdil, že plánovaný slot byl přesně v 05:00. Požádala jsem tedy o vyjádření vedoucího SPLS Praha Řízení letového provozu, který prošetřením události včetně výpovědi řídícího zjistil, že řídící provedl chybné rozhodnutí v době přechodu z RWY 24 na RWY 13, kdy převedl provoz příliš brzy a neuvědomil si zákaz provozu na RWY 13/31 až do 05:00. Zároveň potvrdil, že šla za sebou dvě letadla. Za tuto chybu se omluvil.

Pane místostarosto, přijměte omluvu i od nás jako provozovatele letiště, věřte však, že současná oprava dráhy (kdy probíhá oprava v denní době a po půlnoci se na té samé dráze odlétává noční provoz, abychom dodrželi dohody) je velmi komplikovaná a takové drobné chyby se mohou neúmyslně přihodit.

S pozdravem a přáním hezkého víkendu

Eva Říhová
Manažer / Životní prostředí
Letiště Praha, a. s. / Prague Airport
K letišti 6/1019
160 08 Praha 6
tel.: +420 220 112 343

template joomla by JoomSpirit