f

Problém zvaný Městská policie hl. města Prahy

Obecní zřízenci

Také jste o nich již slyšeli? Také vám o nich někdo povídal, že existují? Také jste je marně hledali? Ano, řeč je tady o strážnících městské policie v naší městské části. Všichni vědí, že jsou, ale nikdo je nevidí. Před našimi zraky jsou schovaní a ukrytí a spatřit je snad můžete jen na chvíli ráno, kdy stojí u přechodů a škol.

Souhlasím, že je to trochu nadnesené. Ale co naplat, když naše strážníky je skutečně možno vidět jen ráno, pak ještě o chvíli později, když kráčí z Alberta nebo obdobného obchodu s plnými igelitkami svačin…a to je tak vše. Ti šťastní z nás mohou ještě z dálky občas zahlédnout jejich vozidlo, jak projíždí ulicí. Ale pokud byste snad náhodou potřebovali strážníky někdy přes den, nedej bože v noci, raději zamáčkněte slzu a volejte policii státní. Nemáte šanci je sehnat. Na služebně nebudou, telefon nezvedají a v lepším případě se dovoláte na služebnu ve Stodůlkách, která je našemu oddělení v Řepích nadřízená. A tam vám povědí, že jim ihned dávají vysílačkou pokyn…a zase nic. Takže je ani nevzruší, když mezi malými dětmi po chodníku jezdí naprosto neohleduplně na kolech –náctiletí, když na dětských hřištích ve večerních a někdy i nočních hodinách posedávají výrostci, notně přitom konzumují alkohol a kouří (a nejen obyčejné cigarety) a lahve pohazují kolem sebe, nebo když jim dokonce přímo před okna služebny kdosi z vyššího patra vyhodí celou sedací soupravu (to jen vykouknou na balkon, podívají se nahoru a zcela viditelně je to pobaví).

Proč se tomu tak děje? Celý zakopaný pes je v tom, že tito obecní zřízenci (jinak je nazvat nedokážu) spadají pod magistrát a nikoliv pod městské části. Pokyny dostávají z magistrátu, plat je z magistrátu, vybrané pokuty putují do magistrátní kasy a magistrát také alibisticky vytvořil ve všech městských částech služebny. Ano, právě ty služebny, kde se mají zřízenci houfovat a být k dostižení (krom nějakého „výjezdu“, který mají asi stále). A tím je magistrát také ovládá a určuje, jak se mají chovat, co dělat, jakou práci vykonávat apod. A jednotlivé městské části mohou jen mlčet a šoupat nohama. Jasně, můžou mít připomínky či podněty, ale co z toho?! Na magistrátu bdí jejich nadřízení, kterým je stejně jedno, co se kde děje. Hlavně aby přibývaly penízky do kasy. On je to nakonec logický vývoj věci.

Na počátku byl jakýsi pan Blažek. Človíček bydlící v malém bytě na Jižním Městě. Tento človíček měl asi nezdolnou touhu ovládat nějakou bezpečnostní složku, a proto přišel do Prahy z organizací nazývající se Pinkerton (to odkoukal v Kanadě v Quebecku), u které se stal v roce 1991 ředitelem. Leč ouha. Vše nešlo tak jak si představoval, mnoho malérů a průšvihů a nakonec nezbylo nic jiného, než odtud v roce 1994 odejít. Ale protože měl již tou dobou dobře našlápnuto v politice (a nejspíš i dobré známé), záhy se usadil na magistrátu. Jenže ten nápad s bezpečnostní složkou ho pořád držel! Proto využil veškerých svých kontaktů, zapojil veškeré páky a světlo světa spatřilo něco, co se dnes jmenuje Městská policie hl. m. Prahy. Pan Blažek dosáhl svého. Vytvořil bezpečnostní složku, navíc vlastně státní. A jako bonus je to, že celá tato organizace spadá jen do kompetence magistrátu. Magistrát to celé financuje, magistrát také inkasuje vybrané pokuty. Super džob! Co na tom, že státní policii se stále zasahuje do pravomocí, že policistům se snižují platy a odměny, že kriminalisté jsou doslova perzekuováni strážníky např. za údajné špatné parkování atd. atd. Do magistrátní kasy tečou ve velkém nemalé peníze a tak je jejich „výtvor“, městský strážník, vlastně chráněnou osobou. A taková maličkost, jako že by měli v první řadě být po ruce městským částem, spolupracovat v souladu s jejich požadavky a potřebami, být tu pro obyčejného občana je nepodstatné. Podle pana radního Blažka pracují dobře. Kdo by také chtěl slyšet problém na někoho, kdo přináší tučné finance?

My, z Hnutí LEPŠÍ ŘEPY, už dál nechceme být jen přihlížejícími. Když byl obecní zřízenec zřízen, tak ať pořádně pracuje ve prospěch lidí. Jeho práce není jen vybírání pokud, ale zejména dohlížení na bezpečnost po CELÝ DEN! Dozor ráno na přechodech je záslužná činnost, ale tím to momentálně bohužel končí. Pokud by toto mělo dál přetrvávat, nabízí se otázka, k čemu nám jsou. Není potom lepší investovat do kvalitních bezpečnostních kamer nebo dokonce, a to snad ne, do jakési domobrany? Státní policie má dost práce a „měšťáky“ člověk nevidí. Tak k čemu nám jsou?


Toto všechno bychom se rádi pokusili změnit. Nebyla by to cesta lehká a snadná, s magistrátem je těžká domluva, ale za podpory vás všech je nějaká naděje. Nebuďte lhostejní k bezpečnosti vaší i vašich dětí. Nenechme zřízence jen se flákat a pobírat za to mzdy. Pojďte s námi a pomozme si vzájemně.

Děkujeme
Jiří Dvořák
Dana Dvořáková
členové Hnutí LEPŠÍ ŘEPY

Září 2010

 

template joomla by JoomSpirit